Data Scientist Hannah: "We proberen hier nieuwe dingen uit."
Hannah is een technische probleemoplosser die als Data Scientist helpt om het IMG technologisch te vernieuwen. “Nadat ik in Groningen econometrie had gestudeerd, wilde ik graag daar blijven wonen. Veel studiegenoten gingen terug naar Amsterdam, maar ik ben na mijn verhuizing hiernaartoe echt verliefd geworden op de regio. Ik zocht een baan waarbij ik iets kon betekenen voor de maatschappij en de regio. Dus toen ik zag dat het IMG een vacature open had staan voor data scientist, viel alles op zijn plek. Het is én maatschappelijk, én het is voor de regio, én ik kan in Groningen blijven wonen.”
Toch had Hannah nog wel twijfels over werken voor de overheid. “De overheid heeft wel een beetje het imago dat het nogal stroperig en langzaam kan zijn. Gelukkig werd dat in de vacaturetekst erkend. Ze benadrukten dat het IMG nog eenjonge organisatie is. Juist daarom krijgt het data science team veel vrijheid om nieuwe dingen te proberen. Zo mogen we bijvoorbeeld DataBricks gebruiken, een tool die nog vrij nieuw is qua gebruik binnen de overheid. Ik zie het IMG een beetje als een proeflokaal: we proberen hier nieuwe dingen uit. En als het hier werkt, misschien dat het dan ook uitgerold wordt naar andere overheidsinstanties.”
De cruciale rol van de Data Scientist
Maar wat is een data scientist precies? “Als ik het zelf zou definiëren, dan zie ik een data scientist als een interne consultant. Mensen komen naar mij toe met een vraag en ik ga kijken of die op te lossen is met de data die we hebben. Je kunt je bijvoorbeeld inbeelden hoeveel dossiers we hier hebben bij het IMG. Als we daar dan gegevens uit nodig hebben, is het veel te veel werk om ze allemaal handmatig te controleren. Wij bouwen dan een AI-tool om te kijken of je daar de benodigde informatie uit kan halen. Het werk varieert van ouderwetse klassieke statistiek tot hele geavanceerde AI.”
Mijn collega’s moedigen mij aan om dingen op te pakken waar ik nog niet veel vanaf weet.
Het altijd veranderende vak van data science
Die variatie zorgt ervoor dat Hannah continu blijft leren. “Vanuit mijn studie deed ik veel met wiskunde, maar hier krijg ik ook veel met AI en machine learning te maken. Dat ik daar nu steeds meer over leer, vind ik leuk. Mijn collega’s moedigen mij ook wel aan om dingen op te pakken waar ik nog niet veel vanaf weet. Aangezien het data science team een klein team is, moet iedereen ook wel een beetje alles kunnen doen. Verder blijft het vakgebied constant veranderen, dus je moet je blijven ontwikkelen.”
Investeren in jezelf
Naast persoonlijke ontwikkeling, krijgt Hannah ook de mogelijkheid om in zichzelf te investeren. “Voor mensen die na de invoering van het leenstelsel zijn gaan studeren, is het IKB (Individueel Keuze Budget) erg aantrekkelijk, want daar kun je je studieschuld mee aflossen. Maar ik heb ook een abonnement op de sportschool genomen, en ga een nieuwe fiets kopen. Daarnaast heb je veel vrijheid bij het indelen van de dagen en uren waarop je werkt. Het IMG is heel flexibel.”
Ontwikkelingen in een prettige omgeving
Hannah is ook erg te spreken over haar collega’s. “Het team van Data & Inzicht is echt een ontzettend leuk en divers team. Collega’s hebben onderling goed contact met elkaar. Iedereen is altijd erg open en je wordt overal bij betrokken. Als iemand koffie gaat drinken, word je altijd meegevraagd. Je kunt bij iedereen terecht. Nu ben ik natuurlijk degene die aan iedereen alle vragen stelt. Toch hoop ik dat er op een gegeven moment een punt komt waarbij mensen juist naar mij toe komen. Dan kan ik laten zien wat ik geleerd heb.”